× کلیک کنیدتازه ترین آمار ابتلا، بهبود و مرگ و میر ویروس کرونا به همراه Live Map
حامی ژرفا باش

سخنرانی گرتا تونبرگ در اجلاس تغییرات اقلیمی سازمان ملل

نگاه کنید که چطور یک دختربچه در سازمان ملل خطاب به رهبران جهان می گوید"هرگز آنها را به خاطر ناکامی در مقابله با گرم شدن جهانی نخواهد بخشید" گرتا تونبرگ نوجوان فعال محیط زیست سوئدی است
سخنرانی گرتا تونبرگ در اجلاس تغییرات اقلیمی سازمان ملل

ویدیو کامل سخنرانی گرتا تونبرگ در اجلاس تغییرات اقلیمی سازمان ملل

 

 

پیام من این است که ما شما را نظاره خواهیم کرد. این به کلی غلط است. من نباید اینجا باشم. من باید برگردم به مدرسه، در اون طرف اقیانوس (سوئد). اما شما آمدید سراغ ما جوانها برای گرفتن امید؟ چطور جرات می کنید؟

شما رویاهای من را دزدیدید، بچگی من را، با دنیاهای خالی تان. تازه من یکی از خوش شانس ها هستم، مردم دارند می میرند، مردم دارند رنج می کشند. تمام اکوسیستم ها در حال فروپاشی هستند، ما در آغاز یک انقراض جمعی هستیم. و تنها چیزی که شما میتوانید در موردش صحبت کنید پول و داستان بافی هایی است از رشد اقتصادی. چطور جرات می کنید؟؟؟

بیش از سی سال علم (در مورد گرم شدن جهانی) کاملا واضح بوده (در مورد گرم شدن جهانی). چطور جرات می کنید که به آن توجه نکنید؟؟ و بیایید اینجا و بگویید که دارید به اندازه کافی اقدام میکنید در حالی که سیاستها و راه حل های مورد نیاز هنوز مشخص نیست. شما که گفتین که صدای ما رو می شنوید و وضعیت اضطراری را درک میکنید.

فارغ از اینکه چقدر ناراحت و عصبانی هستم، من نمی خواهم آن را باور کنم. چون اگر شما واقعا شرایط رو درک کردید و هنوز هم اقدامی نمیکنید. آن وقت شما اهریمن خواهید بود، و من نمی خواهم آن را باور کنم. ایده محبوب کاهش انتشار گازهای گلخانه ای به نصف تا ده سال آینده. فقط پنجاه درصد شانس موفقیت در نگه داشتن افزایش دما زیر ۱.۵ درجه میدهد و ریسک آن را دارد که زنجیره ای از اتفاقات برگشت ناپذیر که خارج از کنترل انسان است بیفتد. پنجاه درصد شانس شاید برای شما قابل قبول باشد. اما این عددها نقاط حدی، بیشتر چرخه های بازخورد و گرم شدن اضافی جهان بر اثر آلودگی سمی هوا یا جنبه های برابری و عدالت آب و هوایی را در نظر نمی گیرد. همچنین اونها متکی به نسل من هستند تا صدها میلیارد تن گاز دی اکسید کربن شما را از هوا جذب کند با تکنولوژی هایی که به ندرت وجود دارد. بنابراین برای ما شانس پنجاه درصدی به سادگی قابل قبول نیست، مایی که باید با عواقب اون زندگی کنیم.

برای اینکه ۶۷ درصد شانس عدم کاهش دمای هوا تا ۱.۵ درجه، بهترین راه حدل IPCC (هیئت بین‌دولتی تغییر اقلیم) دنیا ۴۲۰ گیتاتون دی اکسید کرین دیگه داشت که تا اول ژانویه ۲۰۱۸ آزاد کنه. امروز از آن عدد کمتر از ۳۵۰ گیاتون باقی مانده. امروز از آن عدد کمتر از ۳۵۰ گیاتون باقی مانده. با چه جراتی وانمود می کنید که این مشکل میتواند با تجارت مثل همیشه و برخی از تکنولوژی ها حل شود؟ با نرخ امروز انتشار گاز های گلخانه ای ، میزان باقی مانده مجاز دی اکسید کربن ما تا ۸.۵ سال دیگه به کلی تمام خواهد شد.

امروز هیچ راه حل و نقشه ای برای این عددها وجود نداره، به خاطر اینکه این عددها راحت نیستند و شما هنوز انقدر بالغ نشدید که این عددها رو همونطور که هستند بیان کنید. شما باعث ناکامی ما هستید. اما جوانها دارند به خیانت شما پی می برند.

چشم تمام نسلهای آینده به شماست. و اگر شما باعث ناکامی بشوید، من میگویم که هرگز شما را نخواهیم بخشید. ما نمیزاریم که شما از این مساله خلاص شین، همینجا و همین الانه که ما خط را کشیدیم. دنیا در حال بیدار شدنه و تغییر اتفاق خواهد افتاد، خواه شما دوست داشته باشید یا نه، سپاس

گرتا تونبرگ – Greta Thunberg

گرتا تین‌تین النورا ارنمان تونبرگ یک فعال محیط زیستی سوئدی است که به خاطر فعالیت برای آگاه‌سازی جهانی در مورد خطرات ناشی از تغییرات اقلیمی، و با سؤال از سیاستمداران برای پاسخگویی به عدم اقدام خود در مورد بحران آب و هوا، مشهور است.

در اوت سال ۲۰۱۸، هنگامی که تونبرگ ۱۵ ساله بود اعتصاب و مدرسه را ترک کرد و در خارج از پارلمان سوئد، تابلویی را در دست گرفت که خواستار اقدام شدیدتر در زمینه اقلیم شد. به زودی، دانش آموزان مناطق مختلف نیز دست به اعتراضات مشابه زدند. آنها با هم جنبش اعتصاب آب و هوا در مدرسه با نام «جمعه‌ها برای آینده» را ترتیب دادند. پس از سخنرانی تونبرگ در کنفرانس تغییرات اقلیمی سازمان ملل ۲۰۱۸ اعتصابات دانش آموزی به شکل هفتگی در مناطقی از دنیا صورت گرفت. در سال ۲۰۱۹، حداقل دو اعتراض هماهنگ شده در چندین شهر برپاشد که در هر یک بیش از یک میلیون دانش آموز شرکت کردند.

گرتا تونبرگ

گرتا تونبرگ

شما این فرصت رو دارین تا کلی مطالب جذاب و هیجان انگیز و در عین حال علمی و آموزنده رو در قالب خبرنامه دریافت کنین. برای این کار کافیه ایمیلتون رو وارد کنین و رایگان عضو خبرنامه‌ی ژرفا بشین. ما این مطالب رو بصورت ماهنامه / دوماهنامه براتون ارسال میکنیم.

  خبرنامه‌
  پادکست ژرفا

  دغدغه‌ی زندگی سبز و پایدار

  

  نظرات

   کامنت بگذارید