حامی ژرفا باش

تالاب میانکاله

آیا حاضرید برای گرم کردن خودتون اسکناس های خودتون رو داخل شومینه بریزید؟ حکایت امروز برخی از تصمیم گیری های کلان در کشور ما دقیقا همین ماجراست. اونجاهایی که برای سود ناچیز، طبیعت خودمون رو از بین میبریم. آخرین مورد از این تصمیم گیری های نابخردانه در تالاب میانکاله در حال رخ دادنه.
تالاب میانکاله

ویژگی تالاب ها

هیچ میدونستید که تالابها ارزش بسیار بالایی در مقابله با تغییرات اقلیمی و گرم شدن زمین دارن؟ چطور؟

 

تالابها میتونن میلیون ها تن دی اکسید کربن که یک گاز گلخانه ای هست و باعث گرم شدن زمین میشه رو جذب خودشون بکنن و به جاش اکسیژن بهمون هدیه بدن.

تالابها میتونن جلوی سیل رو بگیرن. تالابها تصفیه کننده های طبیعی آب هستند و میتونن مواد سمی رو از آب جدا بکنن.

از همه مهتر به لحاظ تنوع زیستی یعنی تعداد موجودات مختلفی که در تالابها زندگی می کنن این اکوسیستم ها بی همتا هستند.

اما آیا ما قدر تالابهامون رو میدونیم؟

ما خیلی خوب شروع کردیم اما ادامه راه رو داریم بد میریم. شروعش ۱۳ بهمن سال ۱۳۴۹ بود. در این روز با تلاشهای اسکندر فیروز رییس وقت سازمان حفاظت محیط زیست ایران کنوانسیون بین المللی رامسر با حضور نمایندگان کشورهای مختلف در شهر رامسر به تصوب رسید. هدف از این کنوانسیون حفاظت از تالابها و حیوانات و گیاهان وابسته به اونه. روز تصویب این کنوانسیون در همه جای دنیا روز جهانی تالابها نامگذاری شده و ما باید خیلی خوشحال باشیم که کشورمون نقش ویژه ای در حفاظت از تالابهای دنیا داشته.

در ایران ۲۵ تالاب از طرف کنوانسیون رامسر به رسمیت شناخته شدن که متاسفانه بیشتر اونها یا خشک شدن یا نفس های آخر رو میکشن.

تالاب میانکاله تنها طبیعت بکر باقی مونده در سواحل خزر. پناهگاه هزاران پرنده بومی و مهاجر، محل تخم ریزی و زندگی انواع ماهی، زیستگاه اسبهای وحشی و در گذشته ای نه چندان دور فک های خزری. قراره همه اینهارو فدای ساخت پتروشیمی که یکی از آلاینده ترین صنایع هست بکنن و متاسفانه کلنگش هم زده شده.

طرفداران طبیعت و محیط زیست مخالفان توسعه نیستند. بلکه اونها مخالف نوعی از توسعه هستند که از سرمایه مصرف میکنه نه از درامد. ما میتونیم از محل ارایه زیبایی های طبیعت ایران هم تولید ثروت بکنیم و هم منابع طبیعیمون رو حفظ بکنیم. میشه با استفاده هوشمندانه از طبیعت بکر میانکاله و با گسترش گردشگری پایدار و حمایت از کشاورزی و ماهیگیری پایدار در این مناطق مثل نمونه های مشابهش در دنیا کلی پول و شغل ایجاد کرد. فقط باید نوع نگاهمون رو عوض کنیم. یادمون باشه که طبیعت میراث گذشتگان ما نیست بلکه امانتی هست از آیندگان و ما باید تلاش بکنیم تا امانت دارهای خوبی باشیم.

امیدوارم بتوانیم با مشارکت شما کاربران عزیز ژرفا تاثیری هر چند کوچک در داشتن محیط زیست بهتر داشته باشیم.

لطفا با ارسال نظرات و دیدگاه های خودتون از ما انتقاد کنین و پیشنهاد های خودتون رو برای بهبود کیفیت پادکست ژرفا در اختیار ما قرار بدین.

 

شما این فرصت رو دارین تا کلی مطالب جذاب و هیجان انگیز و در عین حال علمی و آموزنده رو در قالب خبرنامه دریافت کنین. برای این کار کافیه ایمیلتون رو وارد کنین و رایگان عضو خبرنامه‌ی ژرفا بشین. ما این مطالب رو بصورت ماهنامه / دوماهنامه براتون ارسال میکنیم.

  خبرنامه‌
  پادکست ژرفا

  دغدغه‌ی زندگی سبز و پایدار

  

  نظرات

   کامنت بگذارید