حامی ژرفا باش

روز زمین

به مناسبت روز جهانی زمین از شما عزیزان دعوت میکنیم تا ویدیو کلیپ زیر را از پادکست ژرفا تماشا کنید
روز زمین

 

روز زمین پاک

اینجا خونه ماست، سیاره زمین. گلوله آبی زیبایی که با سرعت ۱۶۰۰ کیلومتر در ساعت در فضا حرکت میکنه.  فارغ از اینکه چه نژادی داریم و ملیتمون چیه همه ما بومی زمین هستیم. زمین بنیان حیاته و همه ما رو به هم پیوند میزنه. زمین فوق العادست. پر از رنگ پر از زندگی. پر از زیبایی.

اما در دهه های اخیر خونه ما دستخوش اتفاقات ناگواری شده.  آتش های جهنمی، سیلاب های ۱۵۰ ساله که حالا هر دو سال یک بار رخ میدند، ذوب شدن یخ های قطبی، سیل آوارگان اقلیمی یعنی کسانی که به خاطر خشکسالی های پیاپی مجبور به ترک سرزمین آبا و اجدادیشون میشن و انقراض موجوداتی که میلیونها سال روی زمین زندگی کردن…

ما تا نقطه بدون بازگشت فقط ۱.۵ درجه فاصله داریم و اگر زمین فقط ۱.۵ درجه دیگه گرمتر بشه دیگه نمیشه جلوی دومینوی فجایع اقلیمی رو گرفت. با وجود تمام این حقایق هنوز وقتی امثال ما از نگرانی هامون برای حفظ زمین حرف میزنیم متهم به احساساتی برخورد کردن میشیم.

دیگه نمیشه این حقایق رو انگار کرد. الان وقتش رسیده تا به سمت ترمیم به سمت محافظت از زمین بریم. ما میتونیم اینکارو انجام بدیم اگر همه با هم متجد بشیم. امروز روز زمینه، بیایم به بهانه امروز یک سری کارهایی که کمک میکنه به ترمیم زمین رو با هم مرور کنیم.

یادمون نره که اقتصاد بر اساس عرضه و تقاضا کار میکنه و ما به عنوان مصرف کننده میتونیم تاثیر عظیمی روی این معادله داشته باشیم. اینکارو میتونیم با کمتر کردن مصرف، دوباره استفاده کردن و در نهایت بازیافت کردن انجام بدیم. میدونستید که سالانه صد هزار تن کیسه پلاستیکی به دور انداخته میشه؟ این یعنی معادل وزن ۷۰ هزار خودرو سالانه پلاستیک به طبیعت اضافه میشه که  هزار سال طول میکشه تا تجزیه بشه. پلاستیک از خونه ما و کارخانه ما سر میخوره و مستقیم از طریق رودخانه ها وارد اقیانوس ها میشه. در واقع پلاستیک زمامش از دست ما در رفته!

ما باید مصرف انرژی خودمون رو هم پایین بیاریم. لامپ های خونمون رو کم مصرف بکنیم، سیستم گرمایش و سرمایش رو هوشمند بکنیم پنجره هارو عایق بندی بکنیم و کمتر گوشت بخوریم. میدونستید دامداری صنعتی یکی از مقصران اصلی گرم کردن زمینه؟ تولید فقط نیم کیلوگرم گوشت به اندازه روندن یه ماشین به مسافت ۷۰ کیلومتر گاز گلخانه ای تولید میکنه.

ما به عنوان یک شهروند ساکن سیاره زمین باید بدونیم که اجتناب از فاجعه زیست بومی ممکن نیست مگر با اقدامات بزرگتر که نیازمند همکاری سیاست مدارهاست. تجربه نشون داده که مردم از سیاست مدارها جلوتر هستند بنابراین وظیفه ماست که سیاستمدارهارو قانع بکنیم تا تصمیمات درست بگیرن. ما باید تبدیل به یک کنشگر بشیم و حساس باشیم نسبت به اتفاقات روز. ما باید تماس بگیریم، نامه بنویسیم ما باید دواطلب بشیم و ما باید درست انتخاب کنیم اگر انتخابی وجود داره.

در یک کلام ما باید سبک زندگی تک سیاره ای داشته باشیم. این سبک از زندگی صرفا به معنی کاستن از مصرف شخصی نیست بلکه به معنای بسیج عمومی علیه نظام رشد محوریه که در همه جای دنیا زمین رو قربانی سود ناچیز خودش میکنه.

بیاید از همین الان شروع کنیم. با اشتراک گذشتن این پست سهمی داشته باشیم در چرخه آگاهی. روز زمین مبارک!

 

شما این فرصت رو دارین تا کلی مطالب جذاب و هیجان انگیز و در عین حال علمی و آموزنده رو در قالب خبرنامه دریافت کنین. برای این کار کافیه ایمیلتون رو وارد کنین و رایگان عضو خبرنامه‌ی ژرفا بشین. ما این مطالب رو بصورت ماهنامه / دوماهنامه براتون ارسال میکنیم.

  خبرنامه‌
  پادکست ژرفا

  دغدغه‌ی زندگی سبز و پایدار

  

  نظرات

   کامنت بگذارید