حامی ژرفا باش

نهنگ عنبر

نهنگ‌های عنبر در تمام اقیانوس‌ها زندگی می‌کنند. طول آنها به ۱۸ متر (ساختمان شش طبقه) و وزنشان تا ۶۰ تن می‌رسه که برابر با وزن ۱۳ فیل بالغه. سر بزرگ نهنگ‌های عنبر تقریباً یک‌سوم طول بدنشون را تشکیل می‌ده.
نهنگ عنبر

نهنگ عنبر – Sperm Whale

نهنگ‌های عنبر در تمام اقیانوس‌ها زندگی می‌کنند. حداکثر طول نرها ۱۸ متر (۶۰ پا) است و وزنشان تا ۶۰ تن می‌رسد که برابر با وزن ۱۳ فیل آفریقایی بالغ و ماده‌ها ۱۲ متر (۴۰ پا) و وزنشان تا ۴۰ تن است. غالباً رنگ آن‌ها سیاه مایل به قهوه‌ای یا خاکستری تیره است. سر بزرگ نهنگ‌های عنبر تقریباً یک‌سوم طول بدن را تشکیل می‌دهد.

«عنبر» یکی از پر کاربردترین کلمات در شعر و ادبیات فارسی است که معمولا به عنوان سمبل بوی خوش در آثار شاعران کلاسیک به کار رفته است. اما آیا شما می‌دانید که عنبر چیست؟ از کجا آمده و چه نقش مهمی در صنعت عطرسازی دارد؟

حتما بارها نام «نهنگ عنبر» یا شاه‌نهنگ به گوشتان خورده است که در واقع بزرگ‌ترین نهنگ دندان‌دار است. نهنگ‌های عنبر در تمام اقیانوس‌ها زندگی می‌کنند. غالباً رنگ آنها سیاه مایل به قهوه‌ای یا خاکستری تیره است که سر بزرگ نهنگ‌های عنبر تقریباً یک‌سوم طول بدن را تشکیل می‌دهد. اما شهرت این شاه‌نهنگ به خاطر ماده عجیب و منحصر به فردی است که تولید می‌کند؛ یعنی «عنبر»

«عنبر» با نام تجاری Amber ماده‌ای است که توسط دستگاه گوارش «نهنگ عنبر» تولید می‌شود تا بدن او را در زمان ورود اجسام تیز و سخت به دهان محافظت کند. این ماده به صورت استفراغ از دهان نهنگ و یا از مخرج او خارج می‌شود که پس از خروج ماده‌ای نرم، قهوه‌ای رنگ با بوی شدید مدفوع محسوب می‌شود اما این ماده به مرور زمان و طی سال‌ها در آب دریا تغییر رنگ می‌دهد و تبدیل به جسمی سخت و خاکستری‌رنگ با رایحه‌ای عجیب و در عین حال شیرین می‌شود.

رمان موبی دیک – moby dick

یکی از بهترین رمانهای آمریکایی و همچنین جهان با نام موبی دیک (نهنگ بحر یا نهنگ عنبر) با نویسندگی نویسنده مشهور هرمان ملویل داستان ناخدایی است که به دنبال گرفتن از انتقام از نهنگ عنبری است که قبلا کشتی او را در هم شکسته و پای او را قطع کرده است.

ویلیام فاکنر (برنده جایزه نوبل ادبیات) اعتراف می‌کند که آرزویش این بوده که این کتاب نوشتهٔ او می‌بود.

رمان موبی دیک با عبارت «اسماعیل خطابم کنید(Call me Ishmael)» شروع می شود. این عبارت در میان ادبیات جهان معروف‌ترین عبارت آغازکنندهٔ رمان است. این کتاب در فهرست صد کتاب برتر تاریخ به انتخاب گاردین قرار گرفته و دی‌اچ لارنس آن را یکی از شگفت‌آو رترین کتاب‌های دنیا و بهترین کتاب در مورد دریا خوانده‌است.

نهنگ عنبر

شما این فرصت رو دارین تا کلی مطالب جذاب و هیجان انگیز و در عین حال علمی و آموزنده رو در قالب خبرنامه دریافت کنین. برای این کار کافیه ایمیلتون رو وارد کنین و رایگان عضو خبرنامه‌ی ژرفا بشین. ما این مطالب رو بصورت ماهنامه / دوماهنامه براتون ارسال میکنیم.

  خبرنامه‌
  پادکست ژرفا

  دغدغه‌ی زندگی سبز و پایدار

  

  نظرات

   کامنت بگذارید