× کلیک کنیدتازه ترین آمار ابتلا، بهبود و مرگ و میر ویروس کرونا به همراه Live Map
حامی ژرفا باش

مطالب تکمیلی-مورد عجیب دریای بالتیک

در سال ۲۰۱۱ گروهی از غواصان در اتفاقی عجیب ناهنجاری زیر آبی بسیار خاصی را در عمق بیش از ۱۰۰ متری آب کشف کردند که از همان روزهای ابتدایی شایعات بسیاری در مورد ان مطرح شد.
مطالب تکمیلی-مورد عجیب دریای بالتیک

حل معمای ناهنجاری دریای بالتیک

یکی از کشفیات سالهای اخیر ناهنجاری دریای بالتیک بود که بنظر میرسد در نهایت حقیقت ماجرا در این مورد مشخص شده است.
در ادامه با پادکست ژرفا همراه باشید تا بیشتر در با این موضوع یعنی ناهنجاری دریای بالتیک آشنا شویم.

در سال ۲۰۱۱ گروهی از غواصان در اتفاقی عجیب ناهنجاری زیر آبی بسیار خاصی را در عمق بیش از ۱۰۰ متری آب کشف کردند که از همان روزهای ابتدایی شایعات بسیاری در مورد ان مطرح شد. مدتی بعد از این کشف عجیب بود که اولین تیم مجهز به سونار در یک نقشه برداری راداری پرده از شکل بسیار خاص ناهنجاری دریای بالتیک برداشت که شباهت بسیار عجیبی به یک سفینه ی فضایی داشت و همین مسئله موجب شد تئوری سقوط یک سفینه باستانی در دریای بالتیک مطرح شود.

در طول این سالها تئوری های بسیاری در مورد ماهیت ناهنجاری دریای بالتیک مطرح شده است که البته با توجه به سرما و عمق اب امکان بررسی این پدیده برای افراد عادی ممکن نیست و تنها گروه های مجهز به غواصی امکان دسترسی به آنرا دارند.

یکی از نکاتی که باعث شده بود حتی خود محققان نتوانند تصور درستی از ناهنجاری دریای بالتیک داشته باشند عدم وجود مدارک دقیق و یا قسمتی از اجزای آن بود که در ماه های اخیر بلاخره گروهی از محققان موفق شدند قسمت کوچکی از ناهنجاری دریای بالتیک را جدا کرده و مورد بررسی قرار دهند و این در حالی است که در گزارشات قبلی مطالبی حتی در مورد امکان فلزی بودن این ناهنجاری نیز مطرح شده بود.

حل معما

پس از گذشت ۸ سال گروهی از محققان دانشگاه استکهلم در یک بررسی گسترده موفق شده اند پرده از راز این داستان عجیب بردارند. ناهنجاری دریای بالتیک در واقع تکه سنگی بسیار بسیار بزرگ است که احتمالا در عصر یخبندان و در پی یک فعالیت آتشفشانی زیر آب گسترده تشکیل شده است که همین مسئله شکل عجیب و خاص آن را توضیح میدهد؛ چرا که ماگمای خارج شده از زمین در پی برخورد با آب سرد دریا دچار تغییرات سریعی میشود که عموما موجب تغییر شکا ان خواهد شد. دکتر ولکر بروچرت در این مورد عنوان کرده که ناهنجاری دریای بالتیک یک کشف زمین شناسی بسیار جالب است که میتواند اطلاعات بسیار مهمی در مورد شکل گیری بسیاری از اجزای کف اقیانوس و دریاها در فاصله ای چندین هزار ساله بیان کند.

البته این گروه از محققان اعلام کرده اند که نتایج اعلام شده تنها یک نتیجه گیری ابتدایی است و به زودی اطلاعات بسیار دقیق تری در این زمینه منتشر خواهد شد.

شما این فرصت رو دارین تا کلی مطالب جذاب و هیجان انگیز و در عین حال علمی و آموزنده رو در قالب خبرنامه دریافت کنین. برای این کار کافیه ایمیلتون رو وارد کنین و رایگان عضو خبرنامه‌ی ژرفا بشین. ما این مطالب رو بصورت ماهنامه / دوماهنامه براتون ارسال میکنیم.

  خبرنامه‌
  پادکست ژرفا

  دغدغه‌ی زندگی سبز و پایدار

  

  نظرات

   کامنت بگذارید