× کلیک کنیدتازه ترین آمار ابتلا، بهبود و مرگ و میر ویروس کرونا به همراه Live Map
حامی ژرفا باش

قسمت سه – خرس قطبی بیچاره

پادکست


سلام سلام به پادکست ژرفا گوش میدین.

این قسمت از ژرفا رو تقدیم میکنیم به امیرحسین، کاووس، نیلوفر، سام، سپیده، طاهر، هومن و مراد فعالان محیط زیست زندانی.

همونطور که قبلا هم بهتون قول داده بودیم قرار بود که هر از چند گاهی یه قسمت رو به کمک افسانه اختصاص بدیم به مرور اخبار محیط زیستی خصوصا اخبار محیط زیستی مربوط به دریاها و اقیانوس ها.

خب افسانه چه خبری داری برامون؟

خرس قطبی

خبری که امروز میخوام براتو بگم درباره یه خرس قطبیه. چند روز پیش یه فیلمی منتشر شد که این خرس قطبی گرسنه رو بین آشغالا دنبال پیدا کردن غذا نشون میداد. این فیلم تو شهر نوریسکای سیبری گرفته شده و جالبه علیرضا بدونی که این شهره صدها مایل از محل زندگی خرس قطبی دور بوده و نشون میده که بخاطر کمبود غذا مجبور به کوچ شده.
گزارش شده که متاسفانه خرس رو بعدا مریض و لاغر و ضعیف پیداش کردن و علائمی داشته مثل اسهال و آبریزش چشم.

یچیزی که برام جالب بود علیرضا دقیقا خبر توله خرس توی سواد کوه ایران تو ذهنم مرور شد وقتی داشتم این فیلمه رو میدیدم، هر دو خرس وارد حیطه ی آدما شدن خیلی تفاوت رفتار آدمای سیبری و ایران به چشم آدم میاد وقتی هر دو فیلم رو ببینیم.

فیلم خرس قطبی رو تو توضیحات پادکست میزاریم که همه ببینن ( برای مشاهده فیلم خرس قطبی کلیک کنید )، فیلم مربوط به توله خرس ایران رو هم ترجیح میدم چون خیلی غم انگیزه توی توضیحات پادکست نزاریم من خودمم ندیدم ولی خب چیزی که میدونم اینه که سنگ بارون شده و در نهایت کشته شده. خیلی جای تاسف داره خرس قطبی آخر سر منتقل شده باغ وحش ولی توله خرس سواد کوه مرده و این خیلی ناراحت کنندست.

ممنونم افسانه از خبرایی که برامون اووردی، هردو تا خبر یجورایی ناراحت کننده ان البته اتفاقی که برای اون توله خرس توی ایران افتاد واقعا وحشتناکه من به عنوان یه ایرانی واقعا احساس شرم میکنم و متاسفانه اینجور اخبار و اینجور رفتارای وحشیانه با حیوون ها توی جامعه ی ما سابقه ی طولانی داره و این نشون میده که آموزش وجود نداره آگاهی وجود نداره.

به نظر من بایستی که مردم رو آموزش داد و اونها رو نسبت به حقوق حیوان ها و حق زیستن اونها آگاه کرد. هر کدوم از ما بنظر من باید از محدوده ی زندگی خودمون شروع کنیم و مرحله به مرحله این کارو انجام بدیم.

حالا یچز جالب علیرضا برات بگم چند وقت پیش توی محیط کارم توی جایی که مثلا قرار بود کارام رو انجام بدم محوطه ی آزاد، یه بچه قورباغه دیدم و خب خیلی برام وحشتناک بود اینکه برم سمتش ولی نمیخواستمم آسیب بهش بزنم و میدونستم ترسم باعث میشه که آسیب بهش بزنم واسه همین از یکی از همکارام خواستم که بیاد و کمک بکنه و به تمی گفتم اونم یه دختره هم سن و سال خودم و اومد کلی ذوق کرد که وای قورباغه فلان و اینا تو ازین میترسی؟

من روم نمیشد بگم آره گفتم نه چندشم میشه، بعد اومد گرفتشو اصلا خیلی برام عجیب بود خیلی با ذوق و عشق رفت ورش داشت با دستش و بعد اونم یه کمپی داشت که بچه ها رو آموزش میداد و وقتی که از سر کلاس صداش کردم اومد بیرون، بچه هاشم اومدن بیرون.

بچه هارو باید میدیدی اون لحظه، اونام تک تک ذوق کرده بودن و التماس میکردن که بزارش زمین تا ما خودمون برش داریم و همشون تک تک اومدن ورش داشتن و من خیلی خجالت کشیدم که من مثلا با این سنم نسبت به اونا این ترسی که دارم از چیه هی فکر میکردم دربارش و خب فهمیدم اینا یاد میگیرن که توی حالا دوران مدرسه یا با خانواده یه سری کلاس هایی دارن آشنایی با حشرات آشنایی با حیوانات و میارن براشون که اینا اینارو Touch کنن بگیرن دستشون و در موردش اطلاعات بهشون میدن و بی خطر بودن اینارو میفهمن و خلاصه یه راه ارتباطی برقرار میکنن بین بچه ها و حشرات و موجودات و اینا. یعنی یاد میگیرن از زمان بچگی و ما اینو کم داریم توی مدارسمون به نظرم.

کاملا موافقم یه نکته ی دیگه ام میخوام اضافه کنم اگه دقت کرده باشی توی موزه های مختلف باغ وحش ها یا حتی هر محیط دیگه ایی اینا از هر فرصتی استفاده میکنن و یک بخش رو اختصاص میدن به آموزش و همیشه هم سعی میکنن بچه ها در تماس مستقیم قرار بگیرن با حالا حتی اشیای مختلف حیوانات و ازین طریق بچه ها آشنا میشن با حقوق حیوانات و اینکه اونها هم یک موجود زنده هستن و چیز عجیب و غریبی نیستن.

خیلی خب برگردیم به خبر اولت یعنی اون خرس قطبی من یه سری اطلاعاتی رو میخوام در مورد خرس قطبی بدم و فکر میکنم جالب باشه.

خبری که در مورد خرس قطبی دادی یجورایی هشدار به ما انسان ها محسوب میشه بخاطر اینکه این دقیقا همون بلاییه که گرم شدن جهانی یا به اصطلاح Global warming قراره بر سر کره زمین بیاره و خب همین الانم میبینیم که آثارش یجورایی عیان شده.

ببین خرس قطبی بیشتر از یه پستاندار معمولیه در واقع خرس قطبی سمبلی از تغییرات آب و هواییه، دانشمندا اصطلاحا میگن که خرس های قطبی تصویر غیر قابل انکار گرم شدن زمین هستن. چون افزایش دمای متوسط جهانی باعث کمتر شدن مقدار یخ در قطب شده و به همین دلیل باعث کاهش چشمگیر تعداد خرس های قطبی در دنیا شده.

یه سوال برام پیش اومده اینجا، گرم شدن جهانی یعنی چی؟ شاید خیلی ها معناش رو ندونن و علت گرم شدن کره زمین چیه؟

علت گرم شدن کره زمین

اتفاقا سوال خیلی خوبیه اما جوابش طولانیه، فقط من خیلی خلاصه بگم که همش تقصیر گاز دی اکسید کربنه که بخاطر اثر گلخانه ایی باعث گرمتر شدن کره زمین میشه.

حقیقت اینه که در طول تاریخ هیچوقت میزان تولید گاز کربن دی اکسید به اندازه امروز نبوده و اینم تقصیر ما آدماست چون بعد از انقلاب صنعتی ما با سوزوندن سوخت های فسیلی باعث افزایش قابل توجه گاز دی اکسید کربن در اتمسفر شدیم.

پس اینجام متهم اصلی ما آدماییم، درسته؟

دقیقا مستندات قوی هست که نشون میده که سوزوندن سوخت های فسیلی، از بین بردن جنگل ها، تغییر کاربری زمین ها و همه ی اینها باعث شده که میزان تولید گاز دی اکسید کربن به شدت افزایش پیدا کنه خصوصا در ۶ دهه اخیر بعد از انقلاب صنعتی، ۴۰ درصد غلظت گاز دی اکسید کربن در اتمسفر افزایش پیدا کرده و این باعث افزایش دمای هم کره زمین هم اتمسفر و هم اقیانوس ها شده.

بحث Global warming خودش یه بحث خیلی گستردست حالا شاید یک زمانی یک اپیزود رو کامل اختصاص دادیم به بحث گرم شدن جهانی. الان بهتره برگردیم به همون بحث خرس قطبی بیچاره که واقعا هم بیچاره ست چون ما آدما چاره ایی براش نذاشتیم.

جالبه بدونید که ما هیچ خرسی بزرگتر از خرس قطبی نداریم، وزن جنس نر خرس قطبی ممکنه به ۷۵۰ کیلوگرم برسه یعنی ۳/۴ تن و خب اونها برای اینکه این وزن زیاد رو حفظ کنن نیاز به کالری خیلی زیادی دارن و بنابراین بیشتر وقتشون رو صرف شکار کردن میکنن.

بر خلاف خیلی از موجودات دیگه خرس های قطبی تو زمستون شکار میکنن و شکار اصلیشون هم Seal ها هستن خوک های دریایی که چاقن و منبع کالری. اینطوری هم شکار میکنن که یه سوراخی که متعلق به خوک های دریایی هست پیدا میکنن و کمین میکنن زمانی که خوک دریایی میاد بالا تا نفس بکشه از اون سوراخ حمله میکنن و شکارش میکنن یا اینکه روی سطح یخ آروم آروم به سمتش میلغزن زمانی که خوک دریایی در حال استراحته و حمله میکنن و شکارش میکنن.

بخاطر همین متکی بودن به سطح یخی خرس های قطبی توی تابستون که پوشش سطح یخ کم میشه احتمال داره حتی تا چند ماه غذا نخورن.

پس بخاطر همینه که خرس های قطبی زودتر واکنش میدن به گرمتر شدن هوا؟

دقیقا همینطوره چون با گرمتر شدن کره زمین یخ ها دیرتر تشکیل میشن و زودتر هم از بین میرن مثلا تو مقایسه با همین چند دهه قبل این مسئله باعث شده که فصل شکار خرس های قطبی خیلی کمتر بشه چون فصلی که در اون میزان قابل توجهی یخ هست هم کمتر شده و این وقت کافی رو از خرس های قطبی برای گرفتن کالری و بازیابی اون چربی از دست رفتشون رو گرفته.

مطالعات اخیر هم نشون میده که تعداد زیادی از خرس های قطبی وزن کمتری دارن نسبت به وزن معمولشون مثلا در چند دهه گذشته و خب این باعث شده که تغییر رفتار بدن از حیوونای روی خشکی شکار کنن یا اینکه حتی بیان به سمت شهرها و آشغال خوری که خب تو این خبر هم در موردش خوندیم.

خب این غذاها میدونیم که مغذی نیستن و کالری مورد نیاز خرس های قطبی رو فراهم نمیکنن، بخاطر همین پیشبینی شده که تعداد بیشتری از خرس های قطبی در سال های آینده خواهند مرد و یک مطالعه هم که تو سال ۲۰۱۵ انجام شده نشون میده که ۳۰ درصد جمعیت خرس های قطبی تا سال ۲۰۵۰ یعنی همین ۳۰، ۳۱ سال دیگه از بین خواهد رفت.

واقعا ناراحت کنندست میدونی برای خود من خرس های قطبی یجورایی سنبل و نماد قطبن. هر وقت کلمه ی قطب رو میشنوم اولین تصویری که به ذهنم میاد این خرس های سفیدن.

یجورایی درست میگی البته دقیق ترش اینه که خرس های قطبی نماد قطب شمال هستن چون فقط در قطب شمال زندگی میکنن و میدونی که حتما در قطب جنوب چه موجوداتی زندگی میکنن، نماد قطب جنوب چیه؟

اطلاعات عمومی منو میسنجی خب معلومه پنگوئن ها. آفرین

یچیزی، پس پنگوئن ها و خرس های قطبی رو باهم یجا نمیشه دید تو طبیعت اره؟ چرا یجا هست خودت حدس بزن
نمیشه دیگه اون شمال اون جنوب!!
باغ وحش … سر کار میزاری

حالا از شوخی گذشته یک نکته جالبی که در مورد خرس های قطبی هست بگم.
ببین خرس های قطبی و خرس های دیگه یعنی خرس های سیاه و خرس های قهوه ایی اینا خویشاوندای نزدیک همدیگه هستن و ثابتم شده که نه تنها باهم میتونن دوستای خیلی
خوبی باشن بلکه زوجای خیلی خوبی هم میتونن باهم باشن یعنی اینکه میتونن باهم جفت گیری کنن و صاحب توله بشن.

اولین بار این مسئه تو یدونه باغ وحش کشف شد، زمانی که یه توله خرس از جفت گیری یه خرس قطبی و یه خرس گریزلی بدنیا اومد.
اتفاقا خصایص این توله خرس خصایص ترکیبی بود یعنی مثلا هم خطوط سفید داشت و هم خطوط قهوه ایی رنگ، صورتش مثل خرس گریزلی بود اما رنگ صورتش مثلا سفید بود و خب محققان فکر کردن اگر این اتفاق در باغ وحش افتاده حتما ممکنه در طبیعت هم بیفته و مثلا در جایی مثل آلاسکا یا شمال کانادا که هم خرس گریزلی هست و نزدیکه به قطب شمال احتمال رویارویی این دوتا موجود زیاده و در کمال تعجب برای اولین بار اخیرا یعنی همین در سال ۲۰۰۶ یه خرس ترکیبی پیدا کردن که با آزمایش DNA هم اثبات شد که از یک پدر خرس قطبی و یک مادر گریزلی بدنیا اومده.

جالبه بدونین که اسم این خرس های ترکیبی رو هم میزارن Pizzly که ترکیبی هست از بخش اول اسم خرس های قطبی که در انگلیسی میشه Polar bear و بخش دوم کلمه Grizzly.
چقدر جالب نمیدونستم.

شاید حالا پیش خودت فکر کنی این نکته ی اخیری که گفتم چه ربطی داشت به داستان خرس قطبی که توی این شهر نوریسکا در سیبری بدنبال غذا بوده، اما اتفاقا کاملا مرتبطه حالا توضیح میدم.

ببین گرم شدن جهانی باعث شده که خیلی از موجودات خصوصا موجوداتی که بیشتر در معرض خطر هستن و زودتر تاثیر میگیرن مثل خرس های قطبی رفتار های خودشون رو عوض کنن زیستگاه های خودشون رو تغییر بدن حتی عادت های تولید مثلشون رو هم عوض بکنن.

یه تحقیق چاپ شده تو مجله معتبر Nature نشون میده که تا پایان این قرن یعنی سال ۲۱۰۰، شش درصد گونه های روی زمین با گونه های غیر از خودشون تولید مثل میکنن، ترکیب میشن تا گونه های جدیدی رو بوجود بیارن که احتمالا مقاوم تر هستن در مقابل تغییرات و این درواقع جزیی از تکامله که خب منطقی هم بنظر میاد مثلا همین Pizzly ها یعنی توله های خرس های قطبی و خرس های گریزلی احتمالا خصایص ترکیبی دارن هم در مقابل گرما کمی مقاوم تر هستن و هم میتونن در عین حال در درجات شمالی زندگی کنن و شکار کنن و زنده بمونن و خب این چیز جدیدی هم نیست تکامل همیشه در تاریخ کره زمین در بین موجودات اتفاق افتاده.

حتی بعضی از ما انسان ها هم ترکیبی هستیم بعضی از ما انسان ها حاصل جفت گیری اجدادمون در ۵۰هزار سال پیش با نئاندرتال ها هستیم و میدونی که نئاندرتال ها الان منقرض شدن یعنی بعضی از ما انسان ها ترکیبی هستیم از اجدادمون با یک نوع دیگه ایی از اجدادمون که اصلا الان منقرض شدن و نیستن.

البته بازم اینو باید در نظر گرفت که این به این معنی نیست که این رفتارای خرس قطبی هم جزیی از طبیعته و نبایستی خیلی بزرگش کرد نه، هرگونه تغییری که ما مسببش باشیم مخربه و مهلکه بخاطر اینکه از روند طبیعیش خارج شده.

این رفتار خرس های قطبی هم به این دلیل تشدید میشه که با گرم شدن جهانی یخ های کمتری موجوده، خرس های قطبی حرکت میکنن به مدار های پایین تر و گونه های جدیدتری رو احتمالا با جفت گیری با خرس های گریزلی بوجود میارن.

ممنون علیرضا بخاطر اطلاعاتی که دادی. من ممنونم از تو بخاطر کمکت در این قسمت.
امیدوارم از شنیدن این قسمت از پادکست ژرفا لذت برده باشین. اگه میخواین اپیزودهای بعدی مارو هم دنبال کنین لطفا در اپ های پادکست خودتون بر روی دکمه Subscribe کلیک کنید. همچنین شما میتونین مارو در توییتر و ایسنتاگرام با نشانی zharfa.podcast پیدا کنین. این پادکست تهیه شده بود توسط من علیرضا پاینده و دستیار و طراح گرافیک افسانه قضاوی.

نظر شما شنونده و کاربر عزیز در مورد اپیزود قسمت سه – خرس قطبی بیچاره چی بود؟ لطفا هر نوع انتقاد، پینهاد و کامنتی دارین، در بخش دیدگاه ها منتشر کنین و به کیفیت کار ما در این راه کمک کنین.

از کجا بشنویم

فایل متنی pdf و docx

قسمت سه – خرس قطبی بیچاره

نسخه ی pdf پادکست شماره 3
نسخه ی docx پادکست شماره 3

تهیه کنندگان پادکست

علیرضا پاینده

علیرضا پاینده

میزبان پادکست ژرفا - صاحب صدای پادکست

من علیرضا پاینده هستم، دانشجوی سال چهارم اقیانوس شناسی در دانشگاه ایالتی لوئیزیانا. میزبان پادکست ژرفا هستم و سعی می کنم در هر قسمت از پادکست ژرفا، عشق به طبیعت خصوصا دریاها و اقیانوس ها رو به مردم عزیزم ایران هدیه بدم. به غیر از صدای دریا، موسیقی ناب ایرانی آرومم میکنه. عاشق موسیقی سنتی هستم و نوازنده سه تار.

میلاد پاینده

میلاد پاینده

برنامه نویس و توسعه دهنده سیستم های آنلاین و تحت وب - پشتیبان فنی - مدیر سایت

مشاور کسب و کارهای اینترنتی (آنلاین) - دیجیتال مارکتینگ - پشتیبان فنی پادکست ژرفا - برنامه نویس و توسعه دهنده‌ی سیستم های آنلاین و تحت وب

افسانه قضاوی

افسانه قضاوی

دستیار و طراح گرافیک

دیجیتال آرتیست، مدرس دانشگاه، میزبان پادکست ژرفا، فعال محیط زیست، نوازنده دف

عضویت در خبرنامه

شما این فرصت رو دارین تا کلی مطالب جذاب و هیجان انگیز و در عین حال علمی و آموزنده رو در قالب خبرنامه دریافت کنین. برای این کار کافیه ایمیلتون رو وارد کنین و رایگان عضو خبرنامه‌ی ژرفا بشین. ما این مطالب رو بصورت ماهنامه / دوماهنامه براتون ارسال میکنیم.

  خبرنامه‌
  پادکست ژرفا

  دغدغه‌ی زندگی سبز و پایدار

  نظرات

  دیدگاهی وجود ندارد. شما اولین باشید!

  اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “قسمت سه – خرس قطبی بیچاره”

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *