× کلیک کنیدتازه ترین آمار ابتلا، بهبود و مرگ و میر ویروس کرونا به همراه Live Map
حامی ژرفا باش

تاثیر گرم شدن اقیانوسها بر زندگی انسان ها

افزایش دمای اقیانوسها و دریاها و بطور کلی افزایش دمای کلی کره زمین تاثیراتی چشمگیر در روند زندگی انسان ها و سایر موجودات و گیاهان داشته و دارد. در این نوشته به بررسی تاثیرات ناشی از بالا رفتن دمای آب اقیانوس ها و دریاها میپردازیم.
تاثیر گرم شدن اقیانوسها بر زندگی انسان ها

گرم شدن جهانی – گرم شدن اقیانوس ها

افزایش دمای اقیانوسها و دریاها و بطور کلی افزایش دمای کلی کره زمین تاثیراتی چشمگیر در روند زندگی انسان ها و سایر موجودات و گیاهان داشته و دارد.

در ادامه ی این نوشته سعی بر آنست تا بتوانیم تاثیر بزرگ و بحرانی ناشی از گرم شدن اقیانوس ها و دریاها را نشان دهیم و بیان کنیم.

در ادامه با ژرفا همراه باشید.

اثرات مخرب گرم شدن اقیانوسها و دریاها

اقیانوس های جهان در حال گرم شدن هستند ، میانگین دمای آنها هر سال در اثر گرم شدن کره زمین بالاتر می رود.

از آغاز انقلاب صنعتی در سال های گذشته تا به امروز، بشر مقادیر زیادی از سوخت های فسیلی استفاده کرده است. قطع توده های جنگلی و بسیاری از فعالیت های دیگر انسان ها باعث تولید بیش از حد کربن دی اکسید شده است و این دی اکسید کربن در جو کره زمین به دام افتاده و باعث گرمتر شدن کره زمین میشود.

افزایش دمای کلی کره زمین تاثیر مستقیمی بر روی دمای آب اقیانوس ها و دریاها دارد. بنابراین با گرمتر شدن اقیانوس ها و دریاها مشکلاتی در زندگی انسان ها، جانوران و گیاهان بوجود خواهد امد.

تاثیر مستقیم در شدت طوفان ها و تندباد های دریایی

برخی از مدل های آب و هوایی پیش بینی می کنند که درجه حرارت بالاتر آب اقیانوس ها و دریاها که ناشی از گرم شدن جهانی است، میتواند منجر به ایجاد طوفان های شدیدتری شود. یعنی درجه ی دمای سطح آب اقیانوس ها و دریاها میتواند تاثیر مستقیمی در شدت طوفان ها و تندباد های دریایی داشته باشد. همچنین این گرم شدن میتواند باعث تولید باران بیشتر در این تندباد های دریایی شود.

گرم شدن جهانی - گرم شدن اقیانوس ها

ذوب شدن یخ های قطب با سرعت بیشتر

با گرمتر شدن آب اقیانوس ها و دریاها ( افزایش دمای سطح اقیانوس ها و دریاها ) کوه ها و صخره های یخی که در دو قطب شمال و جنوب قرار دارند با سرعت بیشتری ذوب شده و این میتواند تاثیری دو چندان در مسئله گرم شدن جهانی داشته باشد. بنابراین تغییرات آب و هوایی اقیانوس ها و دریاها بر روی گیاهان و جانوران در سراسر دو قطب تاثیر می گذارد.

گرم شدن جهانی - گرم شدن اقیانوس ها

از بین رفتن حیوانات و گیاهان دریایی

با گرم شدن جهانی سطح بیرونی اقیانوسها تا ارتفاع ۷۰۰ متر زودتر از بقیه ی نقاط گرما را جذب کرده و گرم میشود و این درحالی است که بیشتر ساکنان اقیانوسها و دریاها یعنی پلانکتون ها، ماهی ها و نهنگ ها در این ارتفاع زندگی میکنند که حساسیت بسیار بالایی نسبت به دما و افزایش دما دارند.

همچنین مرجان های دریایی در این سطح نسبت به تغییر حتی ۱ درجه ی سانتیگراد دما حساس هستند و با گرم شدن دمای آب از بین رفته و سفید میشوند.

گرم شدن جهانی - گرم شدن اقیانوس ها

بالا آمدن سطح آب شور

آب گرم فضای بیشتری نسبت به آب خنک میگیرد. بنابراین افزایش دمای سطح آب اقیانوس ها و دریاها با بالا آمدن سطح آب شور همراه است.

این بالا آمدن سطح آب شور تاثیراتی بینهایت مخرب در محیط زیست و توده های درختی دارد. چراکه آب شور این اقیانوسها و دریاها با گرم شدن و بالا آمدن وارد طبیعت شده و به درختان و گیاهان آسیب جدی وارد میکنند و باعث از بین رفتن بافت های گیاهی و جنگل های ساحلی میشوند و این امر باعث کم شدن تراکم گیاهی در سطح کره زمین شده و مجدد تاثیری دیگر در افزایش سطح دی اکسید کربن و نتیجتا گرم شدن بیشتر کره زمین.

بنابراین میتوان نتیجه گرفت که گرم شدن جهانی و تاثیرات این مشکل بر آب اقیانوس ها و دریاها میتواند این روند یعنی روند گرم شدن را با تاثیرات دیگری افزایش دهد. پس معضل جهانی افزایش دما باید توسط انسان ها هر چه بیشتر جدی و مهم پنداشته شود. اقیانوس ها و دریاها و بطور کلی تر کره زمین از آنچه که ما فکر میکنیم زودتر و سریع تر در حال گرم شدن است.

امیدوارم بتوانیم با مشارکت شما کاربران عزیز ژرفا تاثیری هر چند کوچک در داشتن محیط زیست بهتر داشته باشیم.

لطفا با ارسال نظرات و دیدگاه های خودتون از ما انتقاد کنین و پیشنهاد های خودتون رو بهبود کیفیت ما بگین.

شما این فرصت رو دارین تا کلی مطالب جذاب و هیجان انگیز و در عین حال علمی و آموزنده رو در قالب خبرنامه دریافت کنین. برای این کار کافیه ایمیلتون رو وارد کنین و رایگان عضو خبرنامه‌ی ژرفا بشین. ما این مطالب رو بصورت ماهنامه / دوماهنامه براتون ارسال میکنیم.

  خبرنامه‌
  پادکست ژرفا

  دغدغه‌ی زندگی سبز و پایدار

  

  نظرات

   کامنت بگذارید