حامی ژرفا باش

جزایر سلیمان

در این مطلب از سری نوشته های بلاگ پادکست ژرفا رفتیم به سراغ جزایر سلیمان در جنوب اقیانوس آرام. کشوری با بیش از ۹۹۰ جزیره زیبا و رمز آلود. با ما همراه باشید
جزایر سلیمان

جزایر سلیمان در جنوب اقیانوس آرام

در این مطلب از سری نوشته های پادکست ژرفا رفتیم به سراغ جزایر سلیمان در جنوب اقیانوس آرام. کشوری با بیش از ۹۹۰ جزیره زیبا و رمز آلود.

در ادامه با ما همراه باشید تا بیشتر و کاملتر به بررسی جزایر سلیمان بپردازیم.

جزایر سلیمان در جنوب اقیانوس آرام

جزایر سلیمان که شامل بیش از ۹۹۰ جزیره بزرگ و کوچک در جنوب اقیانوس آرام است، از جهت جنوب غرب در همسایگی کشور استرالیا قرار دارد. پایتخت این کشور هونیارا است.
از مهمترین جزایر این کشور میتوان به گوادال کانال، مالایتا، نیو جورجیا و سان کریستوبال اشاره کرد.

نکته بسیار قالب تامل و توجه در مورد جزایر سلیمان این است که ملکه بریتانیا حکمران و رئیس دولت این جزایر است و نماینده‌ای به نام فرماندار کل در آن‌جا دارد.

در جزایر سلیمان مهمترین رسانه رادیو است. بخش زیادی از مردم این کشور بی‌سواد هستند و همین باعث کم‌رونقی روزنامه‌ها در این کشور شده است. هیچ شبکه تلویزیونی که مقر اصلی آن در جزایر سلیمان باشد وجود ندارد.

به لحاظ جغرافیایی این کشور دارای جزایر کوهستانی و آتشفشانی است که شامل شش جزیره اصلی و چند صد جزیره کوچکتر میباشد. بلند ترین نقطه مکانی در این کشور قله ماکاراکومبورو میباشد. دارای آب و هوای استوایی و حداکثر دما و بارندگی از نوامبر تا آوریل است.

جزایر سلیمان در اواخر قرن ۱۹ توسط امپراطوری بریتانیای کبیر تصرف شد. همچنین در جریان جنگ جهانی دوم کشور ژاپن جزایر سلیمان را اشغال کرد که همین مسئله باعث شد یکی از صحنه های بزرگ درگیری و تنش میان ایالات متحده آمریکا و ژاپن همین جزایر سلیمان باشد.

در ماه آوریل سال ۲۰۰۷ میلادی وقوع سونامی در چندین جزیره در جنوب اقیانوس آرام و در نزدیکی جزایر سلیمان باعث کشته و زخمی شدن ده‌ها و بی خانمان شدن صدها نفر شد.

این سونامی به دنبال زلزله‌ای ۸ ریشتری اتفاق افتاد و باعث ویرانی شدید شهر گیزو در غرب جزایر سلیمان شد.

مردم این کشور از نظر مردم شناسی به سه قوم پلی نزی، ملانزی و میکرونزی تقسیم میشوند.

بخشی از پلی‌نزی جزیره نیوزلند است و گینه نو هم قسمتی از ملانزی است و کشور استرالیا که آن هم جزء قاره اقیانوسیه است. البته شبه جزیرهٔ مالایا هم قسمت دیگری از اقیانوسیه است.

راز بزرگ جزایر سلیمان

نخستین فردی که جزایر سلیمان را کشف کرد یک دریانورد اسپانیایی بود که مقادیر زیادی طلا پیدا کرد و چون تصور کرد این طلا‌ها همان گنجینه ی حضرت سلیمان است این جزیره به جزیره سلیمان مشهور شد.

البته که هنوز هم بسیاری از مردم محلی در این جزایر معتقدند گنیجنه حضرت سلیمان در دل یکی از جزایر یا زیر سنگ‌ها پنهان شده است.

کشف قدیمی ترین ابزار خالکوبی در جزایر سلیمان

به نقل از گزارشی در روزنامه بریتانیایی دیلی‌میل، محققان دانشگاه گریفیث استرالیا موفق به کشف یک کیت خالکوبی شده‌اند که به عنوان قدیمی‌ترین ابزار خالکوبی از آن یاد می‌شود.

این ابزار خالکوبی در منطقه پلی‌نزی کشف شده است؛ پُلی‌نِزی یا جزایر پُلینزی نام گروهی از هزار جزیره در اقیانوس آرام است.
دانشمندان تایید کرده‌اند که این کیت خالکوبی اولین کیت خالکوبی کشف شده در جهان است و شامل ابزارهایی‌ است که از استخوان‌های انسان ساخته شده‌اند.

براساس بررسی‌ها صورت گرفته این کیت بیش از ۲۷۰۰ سال قدمت دارد؛ محققان می‌گویند: از آنجایی که هیچ پستاندار دیگری در این جزیره وجود نداشته، به طور حتم این کیت از استخوان انسان ساخته شده است.

طبیعت شگفت انگیز و زیبای جزایر سلیمان

اما مهمترین ویژگی و شاخصه ی این جزایر، زیبای بی حد و مرز سواحل، جزایر و طبیعت این کشور زیبا و توریستی است که هر ساله افراد زیادی از سراسر دنیا برای دیدن این جزایر به این کشور سفر میکنند.

تصاویر زیر گوشه ی چشمی از زیبایی بی همتای این جزایر یعنی جزایر سلیمان را نشان میدهند.

جزایر سلیمان در جنوب اقیانوس آرام

شما این فرصت رو دارین تا کلی مطالب جذاب و هیجان انگیز و در عین حال علمی و آموزنده رو در قالب خبرنامه دریافت کنین. برای این کار کافیه ایمیلتون رو وارد کنین و رایگان عضو خبرنامه‌ی ژرفا بشین. ما این مطالب رو بصورت ماهنامه / دوماهنامه براتون ارسال میکنیم.

  خبرنامه‌
  پادکست ژرفا

  دغدغه‌ی زندگی سبز و پایدار

  

  نظرات

   کامنت بگذارید