حامی ژرفا باش

گودال بزرگ آبی در ساحل بلیز

یک گودال آبی بسیار بزرگ در ساحل بلیز وجود دارد که تا ۱۲۵ متر در پوسته زمین میرود که به آن گودال بزرگ آبی ( Great Blue Hole ) گفته میشود. در این پست به بررسی این گودال رمز آلود میپردازیم.
گودال بزرگ آبی در ساحل بلیز

گودال آبی بزرگ – Great Blue Hole

در زیر یک ویدیو کلیپ کوتاه در مورد گودال بزرگ آبی وجود دارد که در ادامه به ترجمه ی آن پرداخته ایم.

 

یک گودال آبی بسیار بزرگ در ساحل بلیز وجود دارد که تا ۱۲۵ متر در پوسته زمین عمق دارد که به آن گودال بزرگ آبی ( Great Blue Hole ) گفته میشود.

غواصان مختلف در دسته های گوناگون برای دهه ها مشغول گشت زنی در این آب ها بوده اند، اما عده ی کمی جرات کردند که تا عمق این گودال پیش بروند و ببینند که ماورای این سیاهی چیست؟

در زمستان سال ۲۰۱۸ یک گروه از زیردریایی های Aquatica سفر خود به گودال بزرگ آبی را شروع کردند.

ماموریت آنها ساخت یک نقشه سه بعدی از داخل این گودال آبی بود اما در بین راه آنها به چیزهای معمول و غیر معمول بسیاری برخورد کردند.

با شروع حرکتشان آنها گمان های رایجی را یافتند: کوسه های مرجانی، لاک پشت ها و مرجان های غول آسا.

اما وقت ۹۰ متر به پیش رفتند زندگی شروع به ناپدید شدن کرد. مقصر آن یک لایه ضخیم از هیدروژن سولفید سمی بود که کل طول گودال آبی را پوشانده بود و مانند یک پتوی شناور بنظر میرسید.

در زیر آن هیچ اکسیژنی نیست و هیچ زندگی وجود ندارد و در پایین آن ما صدف های حلزونی و خرچنگ های منزوی پیدا کردیم که به داخل چاله ها افتاده بودن و خفه شده بودن.

پس از مقبره ی صدف های حلزونی به سمت کف گودال که حدودا ۱۲۰ متر عمق داشت گروه چیزی را پیدا کرد که انتظار نداشت. گلفشنگ های کوچک

این سورپرایز به دانشمندان سرنخی درباره ی تاریخچه گودال داد.

گلفشنگ ها تنها در صورتی شکل میگیرند که آب از روی سنگ ها به پایین بچکد و بنابراین میدانیم که گودال بزرگ آبی یک غار بزرگ و خشک بوده است و واقعا در طی یک دوره حاصلخیر در زمین بوده و بنابراین احتمالا چیزهای زنده زیادی آنجا بوده است.

دانشمندان فکر میکنند که این غار در طی آخرین یخبندان شکل گرفته که حدود ۱۴۰۰۰ سال پیش تمام شد و این زمانی است که سطح دریاها شروع به بالا آمدن کرد و این غار پر از آب شد و سقوط کرد و این پشت گودال آبی ست که امروز میبینیم.

محققین فکر میکنند دیگر گودال های زیر آبی مانند گودال اژدها در دریای چین و گودال آبی دین در باهاما احتمالا به همین روش شکل گرفته اند و دانشمندان با رفتن به داخل گودال ها و پیدا کردن سرنخ به گذشته راه خواهند یافت.

یک شکاف درست شده در بالای قبرستان صدف ها. این شکاف در کف این گودال سابقه ی بسیار خوبی از تمامی طوفان ها و حلقه های گردبادی و بخ بندان های متفاوتی که رخ داده اند میدهد پس میتوانیم ببینیم که دقیقا در زمان سقوط مایاها چرخه های طوفان بزرگی بوده که پس از ان خشکسالی های بزرگی رخ داده است.

همانطور که تیم ادامه داد تا کف این گودال بزرگ آبی را کشف کند، آنها یک بطری دو لیتری ذغال سنگ پیدا کردند که همراه با یک GoPro گم شده حاوی عکس های تعطیلات بود اما همه چیز نبود.

ما با دو نفر از سه نفری که در گودال آبی گم شده بودند روبه رو شدیم پس ما یک نوع مکان استراحت برای این افراد یافتیم و به طرز کاملا احترام آمیزی به دولت بلیز گفتیم که انها را کجا پیدا کردیم و همه تصمیم گرفتند که ما هیچ نوع عملیات نجاتی انجام ندهیم؛ آنجا خیلی آرام و تاریک است بگذارید آنجا بمانند.

دانشمندان پیش بینی میکنند این گودال برای همیشه قابل بررسی نباشد. هر روز آبشارهایی از شن روی گودال آبی بزرگ میریزند و بطور آهسته گودال بزرگ آبی را مانند ساعت شنی در زیر آب پر میکنند.

اما در حال حاظر هنوز میتوانیم زیبایی ان را تحسین کنیم و رمز و راز های آن را مطالعه کنیم.

با ارسال نظرات و دیدگاه های خود به کیفیت فعالیت ما در پادکست ژرفا کمک کنید.

شما این فرصت رو دارین تا کلی مطالب جذاب و هیجان انگیز و در عین حال علمی و آموزنده رو در قالب خبرنامه دریافت کنین. برای این کار کافیه ایمیلتون رو وارد کنین و رایگان عضو خبرنامه‌ی ژرفا بشین. ما این مطالب رو بصورت ماهنامه / دوماهنامه براتون ارسال میکنیم.

  خبرنامه‌
  پادکست ژرفا

  دغدغه‌ی زندگی سبز و پایدار

  

  نظرات

   کامنت بگذارید