× کلیک کنیدتازه ترین آمار ابتلا، بهبود و مرگ و میر ویروس کرونا به همراه Live Map
حامی ژرفا باش

قسمت دو – زایمان در زیر آب به کمک دلفین ها

پادکست


سلام خیلی خوش اومدین به پادکست ژرفا با موضوع زایمان در زیر آب به کمک دلفین ها.

امروز میخوام در ارتباط با یک خبر خیلی جالب براتون صحبت کنم خبری که اخیرا بهش برخوردم در مورد زایمان به کمک دلفین ها در اقیانوس هست که جالبه بدونید برای زایمان از دلفین ها به عنوان ماما کمک گرفته شده. اگر شما هم کنجکاو شدین که بیشتر در موردش بدونید به ادامه پادکست گوش کنید.

خب همونطور که گفتم این خبر (زایمان در زیر آب به کمک دلفین ها) برای خود من هم خیلی عجیب بود. اولین بار که در موردش خوندم با خودم گفتم که فکر نمیکنم واقعی باشه خانم هایی که میرن به جزایر هاوایی نه برای دیدن طبیعت و زیبایی اونجا بلکه برای اینکه بچه های خودشون رو به دنیا بیارن در آب اقیانوس اون هم به کمک دلفین ها به عنوان ماما.

زایمان به کمک دلفین ها

اما بر خلاف ظاهر عجیب این، خبر به نظر تحقیقاتی هم وجود داره که ادعا میکنه دلفین ها میتونن فرآیند زایمان رو تسهیل کنند. به عبارت دیگه اونها میتونن گزینه ی مناسبی باشن برای کمک به فرآیند زایمان.

خب بنظر یک موسسه ایی هم هست بنام Sirius Institute در جزایر هاوایی که قبلا کار دلفین تراپی یا دلفین درمانی انجام میداده و جدیدا هم خدمات زایمان به کمک دلفین ها رو به خدماتش اضافه کرده.

من اینجا خلاصه ایی از اون چیزی که در این وبسایت ادعا شده رو براتون میگم:

در این وبسایت ادعا شده که روش های امروزی زایمان هم برای مادر و هم برای بچه خشن هستن و این روش ها باعث آسیب دیدن مغز کودک حین زایمان میشه که این مسئله هم به روی سلامت کودک اثر منفی میگذاره و در آینده منشا بیماری های مختلفی میشه خصوصا بیماری های روانی.

یک مثالی هم میزنه برای اثبات این ادعای خودش و میگه که بچه های متولد شده با روش استاندارد سه برابر بچه های دیگه مستعد اعتیاد به دارو در آینده هستن که دلیلش میتونه مصرف داروهای مختلف در زمان بارداری توسط مادران باشه و بر این اساس ادعا میکنه که برای داشتن یک جامعه سالم اصلاح روش های امروزی زایمان ضروری ست.

بعدتر عنوان میکنه که زایمان زیر آب برای مادر راحت تره و به ریلکس بودن اون کمک میکنه که خب البته در مورد زایمان زیر آب درست میگه ادعای جدیدیم نیست الان زایمان زیر آب در تعدادی از کشورها به عنوان یکی از روش های استاندارد زایمان در سیستم سلامتشون اضافه شده.

مثلا خیلی از بیمارستان های انگلیس الان مجهز به birth pool یا استخر زایمان هستن. حتی جالبه بدونید که استخر های زایمان سیار وجود داره که میتونه در خونه ها استفاده بشه برای کسایی که میخوان در خونه و در آب بچشون رو بدنیا بیارن.

زایمان به کمک دلفین ها در اقیانوس آرام

با این مقدمه میرسه به بحث دلفین ها. ادعا میکنه که وجود دلفین ها در آب هنگام زایمان باعث تسکین درد مادر و هرچه بیشتر ریلکس شدن اون میشه و نهایتا هم بیان میکنه که این موسسه یعنی Sirius Institute این سرویس رو ارائه میکنه یعنی زایمان به کمک دلفین ها در اقیانوس آرام.

یادمون نره که این موسسه قبلا کار دلفین درمانی/دلفین تراپی انجام میداده که خب اون روش اثبات شده ایی هست مثل تمام Pet درمانی های دیگه که در اون مثلا از سگ استفاده میکنن برای کمک به مریض ها، مریض های قلبی/سرطانی، کسانی که دارای اوتیسم هستن یا کسانی که دارای مشکلات روانی هستن که خب این محل بحث ما امروز نیست.

جالبه بدونید که ایده موسسه Sirius مال خودش نیست و منبع الهام اونها یک مامای اهل روسیه بوده بنام تئودور چایکوفسکی که در سال ۱۹۷۹ در دریای سیاه مشغول زایمان کودکی بوده که ناگهان ۳ تا دلفین شنا میکنن به سطح آب میان بقیه رو کنار میزنن و گزارش شده که با پوزشون شکم مادر رو نوازش دادن و بعد هم به حضورشون ادامه دادن و ظاهرا مادر بسیار ریلکس شده و زایمان راحتی داشته. این باعث میشه که آقای چایکوفسکی بعد ها نیز برای زایمان های بعدی در دریای سیاه به این کار ادامه بده.

آقای چایکوفسکی گزارش های جالب دیگه ایی هم داره از زایمان های بعدیش با کمک دلفین ها که مثلا در یک مورد کودک و مادر تا ۴۵ دقیقه بعد از زایمان در محل حضور داشتن و با دلفین ها وقت گذروندن یا دلفین هایی که بچه ها رو بعد از متولد شدن تا سطح آب اسکورت میکنن تا کودک اولین تنفسش رو بالای آب انجام بده.

خب آقای چایکوفسکی مبدع این روش ادعاهای دیگه ایی هم داره که مثلا بچه های بدنیا اومده از این روش شش ماه زودتر از بچه های دیگه رشد میکنن و توانایی های مربوط به حرف زدن و راه رفتن رو کسب میکنن و یا اینکه بچه های بدنیا اومده از این روش باهوش تر هستن آی کیو ۱۵۰ دارن که اصلا نابغه محسوب میشن و یا اینکه بالقوه Psychic هستن، من نمیدونم دقیقا معادل Psychic چی میشه اما مثلا توانایی های فرا روان بینی دارن که خب شخصا نمیدونم چطور میشه همچین ویژگی های یک انسان رو اندازه گرفت.

به هر حال همچین موسسه ایی وجود داره و این نوع سرویس رو ارائه میکنه اما خیلیا هم هستن که معتقدن این روش ذاتا مشکلاتی داره که میتونه این پروسه رو بسیار خطرناک بکنه و البته من هم با اونها موافقم.

خب حالا من دلایلی رو براتون میشمرم که اثبات میکنه چرا ایده استفاده از دلفین ها به عنوان ماما میتونه ایده بسیار خطرناکی باشه.

خطر این روش از زایمان

اول اینکه محیط دریا پر از باکتری های مختلفه که بعضی از اونها میتونن برای مادر و بچه بسیار خطرناک باشن. ما هیچ وقت نمیتونیم محیط دریا رو در اون مقیاس پیشبینی کنیم و ایزوله بکنیم.

یا اینکه من نمیدونم چه اتفاقی ممکنه برای مادر و بچه بیفته اگر یک شکوفایی جلبکی یه بلوم سمی اون اطراف وجود داشته باشه شکوفایی های جلبکی خیلی شایع هستن در محیط های دریایی.

مثلا در همین خلیج فارس خودمون ما دلفین داریم فرض کنید که بتونیم همچین کاری رو مثلا در خلیج فارس انجام بدیم اما در خلیج فارس همیشه کشند های قرمز و بلوم های جلبکی وجود دارن که من حالا نمیخوام وارد جزییاتش بشم اما بخاطر ازدیاد مواد مغذی این جلبک ها بوجود میان و از خودشون سم ساتع میکنن.

یه دلیل دیگه برای خطرناک بودن این ایده اینه که ما نمیتونیم هیچوقت پیشبینی کنیم که هیچگونه جانور یا گونه ی دیگری در محیط آب وجود نداره که چه بسا باعث حساسیت و آلرژی در مادر و بچه نشه.

از طرف دیگه یادمون نره جایی که دلفین ها هستن به احتمال خیلی زیاد کوسه ها هم وجود دارن و خب خیلی طبیعیه که کوسه ها جذب همچین محیطی بشن.

بزرگترین مشکل این روش هم بنظر من این میتونه باشه که بایستی در اون لحظات حساس و حیاتی با دلفین ها سر و کله زد. میدونید ما انسانها این تصور رو از دلفین ها داریم که این کاراکتر رو از دلفین ها سراغ داریم که خیلی نجیبن خیلی بازیگوشن اما بهرحال نباید فراموش کنیم که اونها حیوان هستن و اتفاقا در آب میتونن بسیار مشکل ساز باشن اونها شکارچی هستن بایستی که برای غذا و برای محیط زندگیشون بجنگن و بنابراین همه ی اینها میتونه در اون لحظات حیاتی مشکل ساز باشه.

اتفاقا مقاله ایی وجود داره در وبسایت DeepSeaNews که ده دلیل رو بر اساس اکولوژی و بیولوژی دلفین ها بیان میکنه برای توضیح اینکه چرا دلفین ها ایده مناسبی برای این کار نیستن.
من اینجا خلاصه ایی از دلایل اون مقاله رو براتون بیان میکنم.

اولش اینکه اتفاقا دلفین ها برخلاف ظاهر نجیبشون در عمل جنسی خیلی خشن هستن. از طرف دیگه گزارش هایی وجود داره از حمله دلفین ها به خانم های شناگر در حال شنا در دریاها. شما دوست دارین همچین موجودی با همچین ویژگی هایی که البته جزیی از ذاتش و جزیی از اکولوژی اون موجوده کنارتون باشه موقع وضع حمل؟

یه نکته ی دیگه در مورد دلفین ها اینه که مشاهده شده دلفین ها بچه های گونه های دیگه رو میکشن مثلا در اسکاتلند بارها گزارش شده که دلفین ها بچه های پروپوس ها که یک نوع نهنگ کوچک هستن حمله میکنن و بچه های اونارو به طرز اون هم خشنی میکشن.

خب همونطور که گفتم دلفین ها شکارچی هستن و مجبورن که برای غذا و محل زندگیشون بجنگن و خب طبیعتا اگر موجود آسیب پذیری در سر راهشون قرار بگیره که بتونن ازش استفاده بکنن میکنن. و از اون هم جالبتر اینه که دلفین ها بچه های خودشون رو هم حتی گاهی میکشن.

پس میبینیم که دلفین ها خیلی اون موجودی که ما در ذهنمون داریم یک موجود نجیب آروم گیاه خوار نیستن نه اتفاقا گوشت خواران حرفه ایی هستن، خیلی باهوشن
و خیلی توانمند خصوصا با استفاده از توانایی های Echolocation یا پژواک یابی که بصورت Sonar عمل میکنه.

در مورد Sonar در قسمت اول توضیح دادیم که موجی رو میفرسته و موج صدایی صوتی رو میفرسته و با بازگشت اون هم موقعیت خودش رو تشخیص میده و هم موقعیت طعمه ی خودش رو. بنابراین یه همچین موجودی با همچین توانایی هایی میتونه خیلی غیر قابل پیشبینی و توانمند باشه در محیط دریا.

همینجا چون داریم در مورد دلفین ها و توانایی هاشون صحبت میکنیم من یک پرانتز باز کنم و نکته ایی بگم که شاید براتون جالب باشه.
دلفین ها همیشه هشیارن چون هیچوقت نمیخوابن. در واقع زمانی که اونها نیاز به خواب دارن یک نیمکره از مغزشون رو خاموش میکنن مثلا نیمکره راست و چشم مخالفش رو میبندن و زمانی که اون یکی نیمکره نیاز داره برعکسش رو انجام میدن نیمکره چپ مثلا با چشم راست. مجموعا مثلا در ۲۴ ساعت هر نیمکره ۴ ساعت استراحت داده میشه اون هم بصورت چرت های چند دقیقه ایی بعد از هر چند ساعت.

و اما دلیل آخری که در اون مقاله اومده اینه که دلفین ها منبعی هستن از STDها یا بیماری های قابل انتقال از طریق انگیزش جنسی و حتی حضورشون در هنگام زایمان ممکنه باعث انتقال بیماری از طریق آب بشه.

نتیجتا پس میبینیم که دلایل زیادی هست برای اینکه دلفین ها نبایستی اطراف کسی که در حال زایمانه باشن، البته این مسئله برای خود من بدیهی بود و میدونم که ممکنه برای خیلی از شماها هم بدیهی باشه اما دوست داشتم در مورد این خبر صحبت کنم.

چون گاهی عده ایی وقتی خبری منتشر میشه و قدری جنبه شبه علمی داره اون خبرو سریعا باور میکنن چون خیلی از ماها ممکنه با شنیدن خبر سریع بگیم که خب اخی دلفین ها خیلی موجودات Coolی هستن خیلی بازیگشون اگر باعث بشن که مادر راحت تر زایمان بکنه چرا که نه اما واقعیتش اینه که خیلی بیشتر بایستی به عواقب همچین کاری فکر کرد.

نظر شما شنونده‌ی عزیز در مورد زایمان در زیر آب به کمک دلفین ها چیه؟ آیا روش مناسب و قابل اعتمادی برای وضع حمل مادران هست؟ لطفا در بخش دیدگاه ها، نظرات خودتون رو ارسال کنین.

از کجا بشنویم

فایل متنی pdf و docx

قسمت دو – زایمان در زیر آب به کمک دلفین ها

نسخه ی pdf پادکست شماره 2
نسخه ی docx پادکست شماره 2

تهیه کنندگان پادکست

علیرضا پاینده

علیرضا پاینده

میزبان پادکست ژرفا - صاحب صدای پادکست

من علیرضا پاینده هستم، دانشجوی سال چهارم اقیانوس شناسی در دانشگاه ایالتی لوئیزیانا. میزبان پادکست ژرفا هستم و سعی می کنم در هر قسمت از پادکست ژرفا، عشق به طبیعت خصوصا دریاها و اقیانوس ها رو به مردم عزیزم ایران هدیه بدم. به غیر از صدای دریا، موسیقی ناب ایرانی آرومم میکنه. عاشق موسیقی سنتی هستم و نوازنده سه تار.

میلاد پاینده

میلاد پاینده

برنامه نویس و توسعه دهنده سیستم های آنلاین و تحت وب - پشتیبان فنی - مدیر سایت

مشاور کسب و کارهای اینترنتی (آنلاین) - دیجیتال مارکتینگ - پشتیبان فنی پادکست ژرفا - برنامه نویس و توسعه دهنده‌ی سیستم های آنلاین و تحت وب

افسانه قضاوی

افسانه قضاوی

دستیار و طراح گرافیک

دیجیتال آرتیست، مدرس دانشگاه، میزبان پادکست ژرفا، فعال محیط زیست، نوازنده دف

عضویت در خبرنامه

شما این فرصت رو دارین تا کلی مطالب جذاب و هیجان انگیز و در عین حال علمی و آموزنده رو در قالب خبرنامه دریافت کنین. برای این کار کافیه ایمیلتون رو وارد کنین و رایگان عضو خبرنامه‌ی ژرفا بشین. ما این مطالب رو بصورت ماهنامه / دوماهنامه براتون ارسال میکنیم.

  خبرنامه‌
  پادکست ژرفا

  دغدغه‌ی زندگی سبز و پایدار

  مطالب مرتبط

  نظرات

  دیدگاهی وجود ندارد. شما اولین باشید!

  اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “قسمت دو – زایمان در زیر آب به کمک دلفین ها”

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *