حامی ژرفا باش

قسمت یک – راز نهفته در دریای بالتیک

پادکست


ناهنجاری دریای بالتیک

پیش از اینکه بخوایم در مورد راز نهفته در دریای بالتیک یا همون ناهنجاری دریای بالتیک صحبت کنیم، اجازه بدین داستان رو با یک مقدمه شروع کنیم. حتما خیلی تعجب میکنین اگر بهتون بگم که همه ی اون چیزی که ما از دنیای زیر آب و عالم اقیانوس ها میدونیم بسیار بسیار ناچیزه در مقایسه با مثلا حجم اطلاعاتی که تونستیم از فضا کسب کنیم.

اگر چه ۷۰ درصد سطح زمین رو آب پوشونده اما علم فقط تونسته ۵ درصد اون رو کشف کنه. به عنوان مثال تابحال فقط ۳ نفر تونستن به عمیق ترین بخش اقیانوس سفر کنن این در حالیه که ۸ برابر اون یعنی ۲۴ نفر تابحال به ماه سفر کردن و ۱۲ نفر هم پا بر روی ماه گذاشتن.

خب شاید کنجکاو شده باشین که بدونین عمیق ترین بخش اقیانوس کجاست که اینقدر رسیدن بهش سخته؟! بایستی بهتون بگم که عمیق ترین بخش اقیانوس نقطه ایی ست در غرب اقیانوس آرام. ۱۰۹۹۴ متر عمق داره یعنی چیزی در حدود ۲۰۰۰ متر بیشتر از ارتفاق بلند ترین قله جهان اورست.

اسمش Challenger Deep هست و در حفره ی ماریانا یا Mariana Trench قرار داره. اما ما انسانها بخاطر تمایلی که همیشه داشتیم به پیدا کردن حیات بر روی کرات دیگه، خیلی عجیب نیست که بیشتر انرژی و وقتمون رو صرف اون چیزی کردیم که در بالای سرمون قرار داره و نه اون چیزی که در زیر پای ما و در زیر آبها و اقیانوس ها قرار داره. اما من امروز داستانی رو براتون تعریف میکنم که نشون میده دنیای زیر آب چقدر ناشناخته ست و در عین حال چقدر میتونه عجیب باشه.

راز نهفته در دریای بالتیک

در تابستان سال ۲۰۱۱ آقای Peter Lindbergh و تیمش Ocean X در یک ماموریت بودند.

اونها در حال گشتن کف دریای بالتیک بین سوئد و فنلاند به منظور پیدا کردن گنج از کشتی های غرق شده بودند. اما گنجی که اونها به دنبالش بودند طلا و جواهر نبود بلکه اونها به دنبال شراب و نوشیدنی های الکلی بودند بله شراب و نوشیدنی های الکلی.

به این دلیل که نوشیدنی های الکلی که ازین کشتی ها گهگاهی پیدا میشد بخاطر قدمتشون و آنتیک بودنشون با قیمت بسیار گزافی به فروش میرفت. به عنوان مثال در یک مورد شامپاین های بدست اومده از یک کشتی متعلق به جنگ جهانی دوم ۲۸۰۰ دلار به ازای هر بطری یعنی حدود ۳۶ میلیون تومن فروخته شد. این البته رکورد سال ۱۹۹۸ بود. امروزه رکورد ثبت شده ۲۴۰۰۰ دلار به ازای هر بطریه یعنی چیزی در حدود ۳۲۰ میلیون تومن.

آقای Peter و تیمش ساعت ها مشغول گشتن کف دریای بالتیک در عمق ۹۰ متری با استفاده از ابزار Sonar شون بودن. دستگاه های Sonar از امواج صوتی استفاده میکنن و با فرستادن موج صوتی و برگشت اون میتونن نقشه ایی از کف اقیانوس بدن. اما اونها تسلیم نشدن و به کارشون ادامه دادن تا اینکه ناگهان دستگاه Sonar تصویر بسیار اعجاب آوری رو به اونها نشون داد.
تصویر مشاهده شده خیلی بزرگ بود کاملا گرد بود و این اصلا برای آقای پیتر و تیمش باور کردنی نبود. شی مشاهده شده ۲۰ متر قطر داشت و یک مسیر عمیق هم در پشت اون و بر روی زمین وجود داشت که نشون میداد شی مورد نظر حداقل ۳۰۰ متر رو طی کرده تا از حرکت بایسته.

آقای پیتر و تیمش به هیچ وجه نمیتونستن توجیهی برای این مشاهده خودشون پیدا کنن بخاطر اینکه از نظر اونها هیچ چیزی در اون عمق نمیتونست به اون شکل و به طرز غیر قابل باوری گرد باشه. آقای پیتر کم کم پیش خودش فکر کرد شاید اصلا این شی طبیعی نیست و شاید اصلا این شی از زمین نیومده باشه بخاطر همین و به امید پیدا کردن پاسخ اونها یافته های خودشون رو عمومی کردن.

اگرچه تعدادی از زمین شناس های دریایی ادعا کردن که شی مورد نظر چیزی بیشتر از یک ساختار صخره ایی در کف دریا نیست. اما این مسئله باعث توقف حدس ها و گمان ها از هر طرف نشد خصوصا از طرف علاقه مندان و طرفداران تئوری توطئه.

این پدیده امروز به Baltic Sea anomaly یا ناهنجاری دریای بالتیک مشهوره.

بعد از اینکه آقای پیتر یافته های خودش رو عمومی کرد تمام روزنامه ها و وبسایت ها سریعا داستان آقای پیتر رو به همراه تمام اسناد و مدارکش منتشر کردن و اون تصویر مرموز رو هم شی پرنده ی ناشناس که در دریای بالتیک غرق شده معرفی کردن.

اما اگر شی کشف شده در دریای بالتیک تنها نمونه از این موارد بود شاید داستان ما همونجا تموم میشد اما جالبه بدونید که این تنها نمونه از این موارد نبود.

گروه های آنلاینی که به دنبال پیدا کردن اشیا ناشناخته غرق شده با استفاده از تصاویر ماهواره ایی هستن تونستن شی مشابهی رو اینبار در اقیانوس اطلس شمالی کشف کنن.

شی جدید کشف شده اینقدر بزرگه که حتی از نقشه های Google Earth هم قابل تشخیصه، تقریبا ۵ کیلومتر قطرشه و ۷۵ کیلومتر هم مسیر عمیق در پشتش قرار داره، بله این شی هم قبل از ایستادن در حال حرکت بوده درست مثل ناهنجاری دریای بالتیک اما با ابعاد بسیار بزرگتر.

اگرچه دوباره تعدادی از دانشمندان هرگونه فعالیت های غیر زمینی و غیر طبیعی رو رد کردن و این شی ها رو فقط نوعی از ساختار طبیعی صخره ای مانند توصیف کردن اما این توضیحات برای جمع امیدواران به حیات غیر انسانی و شکاکان کافی نبود چرا که این اشیا به طرز عجیب و غیر قابل باوری گرد بودن و اصلا طبیعی به نظر نمیومدن.

اخیرا هم شواهدی پیدا شده که نشون میده شی پیدا شده در شمال اقیانوس اطلس هنوز هم در حال حرکته. چرا شی به این بزرگی و سنگینی بایستی به حرکتش ادامه بده؟ اما جوابش اینه که کسی بطور قطع نمیدونه. از طرفی هم بنظر نمیرسه که هیچگونه برنامه ایی برای سفرهای اکتشافی و برای پی بردن به حقیقت ماجرا در کوتاه مدت وجود داشته باشه. اما تا اون موقع این اشیا مرموز همچنان منبع الهام شکاکان و رویا پردازان خواهد بود.

دانشمندان همیشه معتقدن که شانس پیدا کردن حیات بر روی کرات دیگه همیشه وجود داره؛ اونها فقط نمیدونن که کجای این هستی بیکران به دنبالش بگردن. اما در عین حال نباید فراموش کنیم که دنیای بسیار بزرگی همینجا بر روی همین زمین وجود داره که هنوز کشفش نکردیم. شاید تنها چیزی که نیاز داریم انجام بدیم اینه که کمی نزدیک تر همینجا و به دنیای زیر آب نگاه کنیم.

نظر شما در مورد راز نهفته در دریای بالتیک چیه؟ تا حالا در موردش چیزی شنیده بودین؟ تا حالا در مورد راز نهفته در دریای بالتیک مطالعه کرده بودین؟ لطفا نظرات خودتون رو در بخش دیدگاه منتشر کنین.

از کجا بشنویم

فایل متنی pdf و docx

قسمت یک – راز نهفته در دریای بالتیک

نسخه ی pdf پادکست شماره 1
نسخه ی docx پادکست شماره 1

تهیه کنندگان پادکست

علیرضا پاینده

علیرضا پاینده

میزبان پادکست ژرفا - صاحب صدای پادکست

من علیرضا پاینده هستم، دانشجوی سال چهارم اقیانوس شناسی در دانشگاه ایالتی لوئیزیانا. میزبان پادکست ژرفا هستم و سعی می کنم در هر قسمت از پادکست ژرفا، عشق به طبیعت خصوصا دریاها و اقیانوس ها رو به مردم عزیزم ایران هدیه بدم. به غیر از صدای دریا، موسیقی ناب ایرانی آرومم میکنه. عاشق موسیقی سنتی هستم و نوازنده سه تار.

میلاد پاینده

میلاد پاینده

برنامه نویس و توسعه دهنده سیستم های آنلاین و تحت وب - پشتیبان فنی - مدیر سایت

مشاور کسب و کارهای اینترنتی (آنلاین) - دیجیتال مارکتینگ - پشتیبان فنی پادکست ژرفا - برنامه نویس و توسعه دهنده‌ی سیستم های آنلاین و تحت وب

افسانه قضاوی

افسانه قضاوی

دستیار و طراح گرافیک

دیجیتال آرتیست، مدرس دانشگاه، میزبان پادکست ژرفا، فعال محیط زیست، نوازنده دف

عضویت در خبرنامه

شما این فرصت رو دارین تا کلی مطالب جذاب و هیجان انگیز و در عین حال علمی و آموزنده رو در قالب خبرنامه دریافت کنین. برای این کار کافیه ایمیلتون رو وارد کنین و رایگان عضو خبرنامه‌ی ژرفا بشین. ما این مطالب رو بصورت ماهنامه / دوماهنامه براتون ارسال میکنیم.

  خبرنامه‌
  پادکست ژرفا

  دغدغه‌ی زندگی سبز و پایدار

  نظرات

  دیدگاهی وجود ندارد. شما اولین باشید!

  اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “قسمت یک – راز نهفته در دریای بالتیک”

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *