افسانه پری دریایی

پری دریایی تو فرهنگ عامه، یه موجود افسانه‌ای آبزیه که سر و تنه‌ای به شکل یک زن زیبا و دمی شبیه به ماهی داره. پری دریایی، توی بسیاری از افسانه‌ها اینطور تصویر شده که در کنار ساحل دریا می‌ایسته و با یه دست در حال شونه‌کردن موهای بلندشه و تو دست دیگش آینه‌ای رو نگه داشته. تو قصه های خیلی ها، پریان دریا، غالباً به پیشگویی اتفاقات آینده می‌پردازن، گاهی از روی اجبار، نیروهای فراطبیعی خودشون رو به انسان‌ها می‌بخشن و گاهی عاشق انسانها میشن، یا با فریفتن انسان‌های فانی که دل در گرو عشق اونها بستن، اونها رو به قعر دریا می‌برن. همچنین تشابهاتی بین افسانه‌های پری دریایی و افسانه‌های سیرن (حوری دریایی اسطوره‌های یونان) وجود داره. گرچه پریان دریا، در افسانه‌ها گاهی اوقات مهربون و خوش‌نام‌انن، اما گاها پلید هم تصویر شده‌اند، هدایایشان بدیمنی می‌آورد.
هانس کریستین اندرسن (نویسنده بزرگ و معروف اهل دانمارک)، در داستان محبوب پری دریایی کوچولو که در سال ۱۸۳۶ اون رو به رشته تحریر درآورد، درباره پریان دریایی اینگونه نقل می‌کنه که اونها فراموش می‌کنن که انسانها نمی‌تونن در زیر آبها نفس بکشن، حال آنکه به عقیده برخی دیگر، اونها از روی کینه و دشمنی، انسانها رو غرق می‌کنن.

میدونستید که افسانه پری دریایی از گاوهای دریایی گرفته شده؟

در گذشته دریانوردان گرفتار در دریا که هلاک بودن با زنان بودند خیال می کردند که گاوهای دریایی زنان جوانی هستند که در دریا زندگی می کنند. در نوشته های کریستوف کلمپ در سفرش به قاره آمریکا داریم که سه تا پری دریایی رو مشاهده کردن اما پری های دریایی مشاهده شده اونقدرها هم که فکر می کردن زیبا نبودن.

افسانه پری دریایی

افسانه دریایی

افسانه پری دریایی

از کجا بشنویم

پادکست ژرفا
پادکست ژرفا
پادکست ژرفا
پادکست ژرفا
پادکست ژرفا
پادکست ژرفا
پادکست ژرفا
پادکست ژرفا
پادکست ژرفا

دیگر اپیزودها

مطالب تکمیلی

آخرین مطالب بلاگ

پادکست ژرفا داستانها و خبرهایی از ژرفای اقیانوس. ما سعی میکنیم با روایتهای جذاب، عجیب اما واقعی توجه شما را به دریاها و اقیانوسها جلب کنیم. همچنین ما بهتون آموزش میدیم که چطور با سبک زندگی پایدار میتونید به سلامت دریاها و اقیانوسها کمک کنید. توضیحات بیشتر

0 دیدگاه

دیدگاه مورد نظر خود را ارسال کنید

نظرات خود را منتقل کنید
با ارسال کامنت مشارکت کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *