ژرفای اقیانوس ها و دریاها

به سادگی میتوان عمق و وسعت اقیانوس را از یاد برد. حدود ۶۰ درصد از ژرفای اقیانوس ها را بخشی سرد و تاریک تشکیل میدهد که اقیانوس عمیق ( Deep Ocean ) نام دارد که تا عمق ۱۱ هزار متر ( یازده کیلومتر ) ادامه دارد.

با وجود این، این بخش به عنوان یکی از بزرگترین زیستگاه های زمین شناخته میشود؛ گوناگونی عظیمی از حیات را در خود جای داده است، از ماهی های مرکب غول پیکر و کوسه ها تا حیوانات کوچک با ابعاد کمتر از یک میلیمتر.

چطور این همه گونه در دنیای زیر آب به موفقیت رسیده اند؟

در طول دهه ها دانشمندان شجاع برای درک این موضوع قمار کرده اند و سعی به پایین رفتن در آب داشته اند، جایی که فشار افزایش می یابد و نور نقصان میپذیرد. در عمق ۲۰۰ متری فتوسنتز متوقف میشود و دما تا سقف ۲۰ درجه سلسیوس از دمای سطح پایین تر می رود.

در عمق ۱۰۰۰ متری نور خورشید به طور کامل ناپدید میشود. بدون نور زندگی آنگونه که ما میدانیم ناممکن بنظر میرسد. به همین دلیل است که طبیعت شناس ادوارد فوربز در سال ۱۸۴۴ نظریه آزوئیک خود را نوشت. آزوئیک به معنای بدون حیوانات است.

فوربز اطمینان داشت که با توجه به عدم وجود نور هیچ چیز نمیتواند در عمق بیش از ۶۰۰ متر دوام بیاورد.

البته که کشف گونه های مختلف در عمق دریا اشتباه او را ثابت کرد.

آنچه که فوربز از قلم انداخت چیزی به نام برف دریایی بود که خیلی جالب بنظر میرسد.

برف دریایی اساسا مواد طبیعی است. چیز هایی مانند اجزای جلبک، گیاهان و حیوانات مرده به اعماق کشیده میشوند و برای موجودات ژرف زی نقش غذا را بازی میکنند. به لطف همین موضوع گونه های بسیاری در تاریکی وجود دارند و با واقعیتی خو گرفته اند که بسیار عجیب است و شگفت انگیز است.

ماهی هایی با دهان های غار مانند، دندان های تیز که از آرواره ی آنها بیرون زده است و بخشی مانند لامپ که از سر انها بیرون زده است مثل قلابچه ماهی که طعمه را با درخششی گمراه کننده به دام می اندازد.

ژرفای اقیانوس ها و دریاها

چندین گونه از موجودات دریایی این شیوه نور افشانی را پیشرفت داده اند که زیست تابی نام دارد و از ان برای فریب طعمه، گمراه کردن شکارچی یا جذب جفت استفاده میکنند. بعضی دیگر از موجودات از آن برای استتار استفاده میکنند.

در بخش هایی از آب که تنها نور ضعیف آبی به آنجا میرسد، حیوانات با زیست تابی نور تولید میکنند؛ شکار یا شکارچی که از پایین به بالا نگاه میکند با این استتار فریب میخورد و قادر به دیدن سایه جاندار نخواهد بود.

چنین سازگاری فرازمینی به دلیل نیاز به موقعیت یابی غذا و قاپیدن ان پیش از آنکه از دست برود بوجود آمده است.

بعضی دیگر از حیوانات دریایی مانند عروس دریایی، شانه دارها و سالپ ها میتوانند بین اعماق جابجا شوند و این توانایی بینظیر به این دلیل است که بیش از ۹۰ درصد آنها از آب است و این مسئله به آنها اجازه میدهد در برابر افزایش فشار مقاومت کنند. اما انها استثنا هستند.

ژرفای اقیانوس

بیشتر موجودات ژرف زی تنها به محدوده باریکی از آب منحصر و محدود شده اند، جایی که منابع محدود هستند زیرا غذایی که از سطح به اعماق رسیده است به سرعت به سمت کف دریا کشیده میشود.

بیشتر که پایین میرویم جاندارانی عجیب و غریب تر پیدا میکنیم. بعضی از آنها کوچولو میشوند. رفتاری که آنها را به گونه های مینیاتوری از حیواناتی که نزدیک تر به سطح میبینیم تبدیل میکند.
گفته میشود که کاهش غذای در دسترس باعث این کوچک شدن میشود. تنها بخش اندکی از غذای تولید شده در سطح به کف دریا میرسد، بنابراین کوچک بودن باعث نیاز به کمتر حیوان به انرژی میشود و این یعنی پیشرفت در جهت سازگاری.

با این وجود دریا سرزمین غول ها هم هست.

در ژرفای اقیانوس ماهی مرکب عظیم الجثه میتواند تا ۱۸ متر طول داشته باشد. آیزوپادها مانند شش پاهایی غول آسا در کف دریا به سرعت حرکت میکنند.

ژرفای اقیانوس

همچنین خرچنگ های بلند پای عنکبوتی ژاپنی و پارو ماهی وجود دارد که میتواند بدنش را تا ۱۵ متر بکشد.

این رفتار غول پیکری و این نوع موجودات و جهش هنوز رمز و راز هایی دارد که بر ما پوشیده است.

تصور میشود که وجود مقدار زیاد اکسیژن موجب رشد شدید برخی گونه ها میشود، در حالی که دمای پایین هم موجب افزایش طول عمر شده و حیوانات امکان رشد بیش از اندازه را پیدا کرده اند.

بسیاری از غول های عجیب دریا هرگز نور خورشید را تجربه نمیکنند. بعضی برای غذا شجاعت به خرج میدهند و بالا می آیند و عده ی کمی واقعا موج ها را می شکنند و به ما که در سطح هستیم درباره توانایی های بقای باورنکردنی ساکنان اعماق اقیانوس یادآوری میکنند.

انسان هنوز حدود ۹۵ درصد اقیانوس شگفت آور را کاوش نکرده است، بنابراین ژرفای اقیانوس ها همچنان رازی بزرگ باقی مانده اند.

چه شگفتی های نادیده دیگری در ژرفای اقیانوس ها و دریاها پنهان است و کشف بعدی ما کدامیک خواهد بود؟

با ارسال نظرات و دیدگاه های شما کاربران عزیز میتوانیم با کیفیت بیشتری به فعالیت در این زمینه بپردازیم.

از کجا بشنویم

پادکست ژرفا
پادکست ژرفا
پادکست ژرفا
پادکست ژرفا
پادکست ژرفا
پادکست ژرفا
پادکست ژرفا
پادکست ژرفا
پادکست ژرفا

دیگر اپیزودها

آخرین مطالب بلاگ

مطالب تکمیلی

پادکست ژرفا داستانها و خبرهایی از ژرفای اقیانوس. ما سعی میکنیم با روایتهای جذاب، عجیب اما واقعی توجه شما را به دریاها و اقیانوسها جلب کنیم. همچنین ما بهتون آموزش میدیم که چطور با سبک زندگی پایدار میتونید به سلامت دریاها و اقیانوسها کمک کنید. توضیحات بیشتر

0 دیدگاه

دیدگاه مورد نظر خود را ارسال کنید

نظرات خود را منتقل کنید
با ارسال کامنت مشارکت کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *